استاد عبدالله ملک محمدی

استاد عبدالله ملک محمدی، نوازنده گیتار کلاسیک و از زمره اولین کسانی بود که ساخت ساز گیتار کلاسیک را از سال ۱۳۵۶ شمسی در ایران پایه گذاری کرد. آغاز فعالیت های فرهنگی و هنری استاد باز می گردد به سال ۱۳۵۴، زمانی که ملک با شروع به فراگیری نوازندگی گیتار کلاسیک با این ساز آشنا می شود و با آن انس می گیرد. نوازندگی گیتار زمینه ای می شود برای استاد تا دو سال بعد از آن، خود دستی به ساخت سازهای گیتار کلاسیک ببرد.

انقلاب سال ۵۷ ایران که همراه بود با ایجاد محدودیت های فراوان در عرصه های مختلف فرهنگ و هنر، موسیقی کلاسیک را هم دچار مشکلات و سردرگمی های گسترده ای می کند. محدودیت های نابجای فراوانی برای آن وضع می شود. برای مدتی  حرام و ممنوع می شود و از جمله برای بیش از دو دهه در کنار ممنوعیت واردات تمامی سازها، جلوی ورود تمامی سازهای موسیقی کلاسیک به ایران، حتی به صورت موردی و شخصی، گرفته می شود.

این ممنوعیت ها نه تنها استاد را از دنبال کردن موسیقی وانداشت بلکه انگیزه بیشتری شد برای او تا علاوه بر پیگیری نوازندگی گیتار کلاسیک، حرکت جدیدی را که در ایران آغاز کرده بود با جدیت بیشتری دنبال کند. عشق و علاقه وافر او به موسیقی و نیاز مبرم به انجام کارهای فرهنگی بیشتر در آن روزها، ملک را بر آن داشت تا یک تنه تمامی سختی ها و دشواری های راه در پیش گرفته را به جان خرد و ملامت ها و منع ها، هیچکدام مانع از ادامه کار او نشود.

با توجه به سابقه انس و آشنایی با هنر و صنعت چوب که موروثی در خانواده ایشان بود، استاد در ابتدا ساخت گیتار را در نزد خود و به روش تجربی آغاز کرد. در شروع کار به روش سعی و خطا روی آورد تا طبیعت چوب را کنترل کند وبه پیچ و خم آن شکل دهد. در کنار روش تجربی به تحقیق و تفحص در مورد ساختار گیتار کلاسیک و همچنین آکوستیک صدا پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با طبیعت چوب، ملک، به مطالعه چوب شناسی نیز روی آورد تا بتواند کیفیت صدابی گیتار را ارتقا دهد.

استاد ملک چند سالی را در آلمان اقامت می گزیند تا تجربیات خود را در یکی از معتبرترین آکادمی های ساخت ساز در اروپا و نزد بهترین استادان سازنده ساز آلمانی تکمیل کند. استاد ملک چند سالی را در کنار ماکس اشترومه، یکی از بهترین های اروپا، به کار گیتار سازی در شهر نورنبرگ آلمان می پردازد تا از یک قرن تحربه خانوادگی او در زمینه گیتارسازی بهره برد.

حاصل آن سال ها، تجربیات با ارزشی بود که استاد ملک از تکنیک ها و روش های اروپای شمالی ساخت ساز، با خود به ایران آورد.

در کنار ساخت گیتار کلاسیک، استاد همچنین دستی در ساخت سازهای ایرانی دارد و از جمله به ساخت سازهای تار، سه تار، سنتور و تمبک می پردازد.

سازهای ملک علاوه بر کیفیت ساختاری از کیفیت صدایی بسیار بالایی برخورددار هستند که او را بی شک همردیف دیگر بزرگان سازنده ساز دنیا قرار می دهد. سازهایی که ملک می سازد به مرور زمان به طنین دهی برتر می رسند و با گذشت زمان نه کهنه تر که با ارزش تر می شوند و طنین خود را به مرور زمان بازمی یابند.

استاد ملک علاوه بر ساخت ساز و نوازندگی، در کارگاه های آموزشی به پرورش استعدادهای جوان می پردازد و تجربیات خود را به نسل جوان انتقال می دهد.